Ročné ohlásenia majú ísť cez ISOH. Mnohé firmy môžu naraziť na problém, varujú experti
Firmy aj obce čakajú na informácie, nevyjasnených otázok je veľa.
Od Nového roka odpady čaká veľká zmena. Nedotkne sa len firiem podnikajúcich priamo v odpadovom hospodárstve, ale prakticky všetkých držiteľov odpadu. Firiem aj samospráv. Ich kľúčová administratívna povinnosť spojená s odpadmi, teda Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, má prejsť do elektronickej formy. Ročné ohlásenie sa bude cez portál slovensko.sk.
Vyplýva to z nového usmernenia, ktoré minulý týždeň vydalo ministerstvo životného prostredia s avízom, že štát plánuje vypnúť zastaraný Regionálny informačný systém o odpadoch (RISO) a využívať už len nový Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH). Stalo sa tak dva mesiace pred koncom roka, pričom rezort priznáva, že podrobnejšie informácie ešte iba pripravuje. Veľkou výzvou pritom nie je iba nedostatok času.
Profesionáli z odpadového hospodárstva varujú, že zostáva viacero nezodpovedaných otázok. Posun k digitalizácii síce vítajú, ale upozorňujú na praktické problémy, ktoré treba vyriešiť. A to už v najbližších týždňoch.
„Dotknuté firmy a obce sa po dlhom období ticha a informačného vákua ocitajú v strese z nedostatočného času na prípravu, čo ma úprimne mrzí. Odporučili by sme ponechať minimálne na prechodné obdobie jedného roka aj možnosť odovzdať papierové ohlásenia,“ navrhuje napríklad Martina Poláčková zo spoločnosti INISOFT, ktorá stojí za rôznymi softvérovými riešenia v oblasti odpadov.
Chýbajú inštrukcie a vysvetlenia
O zámere elektronizovať podávanie Ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním štát hovorí už roky. Plány sa však opakovane odkladali.
Zatiaľ posledným termínom, odkedy sa malo elektronické podávanie spustiť, bol začiatok roka 2024, ani tento zámer ale nevyšiel. Teraz ministerstvo životného prostredia novým usmernením informovalo, že agenda ohlásení v papierovej podobe definitívne skončí od roku 2025.
„Vzhľadom na opakované posuny termínov sme však rozhodne očakávali, že informovaní budeme s výrazne väčším časovým predstihom a zároveň výrazne komplexnejšie,“ reaguje na našu otázku Martina Poláčková zo spoločnosti INISOFT.
„Z nášho pohľadu však takéto usmernenie malo byť zverejnené s časovým predstihom minimálne šesť mesiacov a rozhodne ruka v ruke s testovacím prostredím, technickou dokumentáciou a relevantnými metodickými pokynmi. Všetko uvedené momentálne chýba, čo považujeme za zásadný nedostatok.“
Na nedostatok času upozorňuje tiež školiteľ a odborný konzultant zo spoločnosti Odpadový hospodár Tomáš Schabjuk. Vo včerajšom rozhovore pre Odpady-portal.sk pripomenul, že pri čiastočne automatizovanom podávaní hlásení bude treba vkladať elektronický XML súbor s údajmi s predpísanou štruktúrou. Zatiaľ nevedno ako.
„Tento súbor mal byť už dávno hotový a odskúšaný. Ak budú mať IT systémy iba jeden mesiac na prípravu, naviac v závere roka, potom je otázne, ako spustenie prebehne. Ministerstvo opäť traz šije horúcou ihlou,“ mieni T. Schabjuk.
Ministerstvo vo vydanom usmernení avizuje, že všetky podrobnejšie informácie vydá až koncom novembra. Poskytnúť chce testovacie rozhranie aj metodiky.
„V záujme čo najľahšieho prechodu na digitalizáciu dát v odpadovom hospodárstve pre vás pripravujeme presný návod ako postupovať, testovacie prostredie formulára a rozšírené FAQ,“ priblížil na sociálnej sieti generálny riaditeľ Sekcie obehového hospodárstva MŽP SR Tomáš Trosko.
Odborníkom sa však nepozdáva, že na reálne otestovanie nového systému a prispôsobenie všetkých postupov zostane iba niekoľko týždňov, navyše na samom konci roka.
„Dotknuté firmy a obce sa po dlhom období ticha a informačného vákua ocitajú v strese z nedostatočného času na prípravu, čo ma úprimne mrzí. Myslím, že si zaslúžia o niečo dôstojnejšiu komunikáciu. Nakoľko usmernenie prichádza takpovediac o 5 minút 12, odporučili by sme ponechať minimálne na prechodné obdobie jedného roka aj možnosť odovzdať papierové ohlásenia,“ navrhuje M. Poláčková.
Treba občianku aj elektronický podpis
To, čo sa pri podávaní ohlásení nemení, je termín. Aj v budúcom roku bude treba ohlásenia podať do 28. februára. A zachovaný zostáva aj rozsah vyžadovaných dát.
„Pozitívne hodnotíme to, že dochádza iba ku zmene formy odovzdania dát z papierovej na elektronickú pričom ostáva zachovaný ich rozsah v zmysle Prílohy č. 2 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti. Tento krok považujeme za veľmi rozumný,“ vyzdvihuje riaditeľka INISOFT-u Poláčková.
Na druhej strane prechod na elektronické podávanie ohlásení prináša úplne nové výzvy. „Pridávame sa aj k obavám z toho, ako náš portál slovensko.sk unesie zvýšený nápor a ako si konatelia v stredných a veľkých firmách zvládnu zabezpečiť prístup pre poverené osoby, pričom zatiaľ nezodpovedanou otázkou ostáva aj možnosť udeliť prístupové práva len do priestoru ISOH,“ upozorňuje M. Poláčková.
Množstvo podnikateľov totiž svoje evidenčné a ohlasovacie povinnosti v odpadovom hospodárstve rieši tak, že agendu aspoň sčasti necháva riešiť iným špecializovaným spoločnostiam. V situácii, kedy sa bude na podanie ohlásenia vyžadovať prístup do portálu slovensko.sk, zabehnuté postupy nebudú stačiť.
Na tento problém poukazuje aj konzultantka a externá poradkyňa Zuzana Balková. Tá na základe svojich skúseností vidí problém v tom, že ohlásenie sa má podávať cez slovensko.sk, k čomu bude potrebný občiansky preukaz, čítačka a elektronický podpis.
„Už od roku 2021 komunikujem s klientmi zámer ministerstva poskytovať údaje z evidencie odpadov cez slovensko.sk. Odvtedy iba dvaja štatutári boli ochotní sprístupniť poverenie na zamestnanca, aj to bez možnosti elektronického podpisovania,“ uviedla odborníčka pre Odpady-portal.sk.
Pozitívnym príkladom sú podľa nej niektoré štátne inštitúcie, napríklad Sociálna poisťovňa či Finančná správa, ktoré firmám umožňujú podpísať zmluvu o elektronickej komunikácii a ďalej im sprístupňujú komunikáciu cez identifikátor a heslo alebo čítačku a občiansky preukaz.
„Žiadna štátna inštitúcia okrem Policajného zboru SR nemá iba jednu možnosť komunikácie cez čítačku a občiansky preukaz, pretože v ich prípade ide o osobné údaje držiteľa občianskeho preukazu, čo je pochopiteľné. Ostatné inštitúcie poskytujú vždy viac variantov,“ vysvetľuje Z. Balková.
Zľava: Zuzana Balková a Martina Poláčková
Systém prihlasovania bude podľa nej potrebné riešiť znovu o rok. „Tento rok budeme strácať čas vysvetľovaním vedeniu, čo je ISOH a prehováraním vedenia, aby umožnilo prístup do ISOH cez svoj občiansky preukaz alebo to urobili sami vrátane elektronického podpisu.“
V súčasnej situácii by podľa expertky pomohlo, ak by ministerstvo v predstihu notifikovalo nové podmienky ročných ohlásení do elektronickej schránky s linkom na ISOH, aby mali všetci čas interne tieto povinnosti vysporiadať. A aby našli formu ako vyriešiť prípadné „zdieľanie“ občianskeho preukazu majiteľa schránky pri podávaniu ohlásenia. Komunikácia zásadnej zmeny iba cez portál ISOH, o ktorom podľa Z. Balkovej „mnohí netušia,“ nie je ideálna.
„Zostávajúce mesiace do konca roka mohlo ministerstvo využiť na zavedenie legitímnej elektronickej komunikácie cez ISOH podpísaním zmluvy o elektronickej komunikácii, čím by pracovníkom, ktorí budú nahadzovať ohlásenie, vytvorili priestor na odbornú prácu. V čase ohlásení by sa už iba komfortne prihlásili cez identifikátor a heslo, lebo by dovtedy štatutár odkomunikoval s MŽP SR elektronickú komunikáciu aj pre budúci, plne funkčný, ISOH,“ mieni Z. Balková.
Na funkčný ISOH sa stále čaká
Nevyriešenou otázkou stále zostáva, čo „plne funkčný“ ISOH znamená. Odborníci upozorňujú, že prechod ročných ohlásení z papierovej do elektronickej podoby ním nie je.
„Treba priznať, že je to odvážny ťah od ministra Tarabu a je správny. Zrušiť papier, ktorý znesie všetko, je základ. S dobrou analytikou sa môžu ukázať už aj takto prvé podvody a nesúlady tokov odpadov. Ak správne chápem, keďže ešte nie sú jasné detaily, štruktúry dát, bude sa jednať o to isté čo doteraz, len digitálne. Takže to budú kumulatívne čísla, čiže les, v ktorom nevidno stromy,“ uviedol na sociálnej sieti Martin Basila, CEO spoločnosti Sensoneo a bývalý poradca ministra pre ISOH.
Informačný systém sa podľa neho bude dať považovať za plne funkčný až po tom, ako umožní elektronickú evidenciu odpadov. Jej zavedenie by podľa neho prinieslo elektronické listy odpadu, vďaka čomu by sa dôsledne sledovať každý pohyb odpadu.
„Veľmi rád by som počul z úst ministra Tarabu, že ide o prechodné obdobie smerujúce k elektronickej evidencii odpadov, ktoré, ak má fungovať tak, ako bolo objednané a zaplatené štátom, príde niekedy v roku 2026. Je to červený výkričník, ktorý nás varuje, aby sme pozorne sledovali, či sa náhodou nejedná o kopnutie elektronickej evidencie odpadov pod koberec,“ tvrdí M. Basila.
Ministerstvo avizuje, že v rozvojových projektoch bude pokračovať, avšak či a ako bude ďalej sfunkčňovať iné funkcionality ISOH zatiaľ nie je jasné. „Svižné tempo zmien a noviniek na viacerých frontoch obehového hospodárstva bude pokračovať aj v roku 2025. Máme veľa čo dobiehať,“ avizuje Tomáš Trosko z MŽP SR.
Riaditeľka INISOFT-u Martina Poláčková pripomína, že v súčasnosti sa stále iba čaká na avizované verejné obstarávanie na „dovývoj“ a následnú údržbu systému ISOH. Nie je preto zrejmé, aké nové funkcionality dokáže štát cez ISOH sprístupniť a ako bude s dátami schopný pracovať.
„Úplne zatiaľ absentujú napríklad informácie o validačných mechanizmoch a kontrolách, ktoré sú pri podobných systémoch ich nevyhnutnou súčasťou. Validačné kontroly sú mimoriadne dôležité pre dosiahnutie kvality a čistoty získaných dát a ich následného spracovania,“ vysvetľuje M. Poláčková.
Na tento problém upozorňuje tiež Tomáš Schabjuk, podľa ktorého budú dáta z ohlásení po novom spadať rovno do databázy na ministerstve a zatiaľ nie je zrejmé, kto ich bude kontrolovať. „Súčasný systém je síce zložitejší, ale pri preberaní údajov zo strany pracovníkov okresných úradov dochádzalo vždy aj k základnej kontrole dát. Nie je jasné, ako to bude zabezpečené v novom systéme podávania ohlásení.“
Zuzana Balková pripomína aj ďalší aspekt. Informačný systém totiž stále nezohľadňuje novelu zákona o odpadoch účinnú od 1. januára 2021, ktorá stopla možnosť predlžovania rozhodnutí s odôvodnením, že budú vydávané elektronicky a postupne sprístupnené cez ISOH.
„Pre mňa plne funkčný ISOH bude vtedy, ak naplní ustanovenia §103 zákona o odpadoch – elektronické podávanie žiadostí a elektronické registre vydaných rozhodnutí a registrácií, ale aj tzv. všeobecné podanie, kedy by sme sa mali možnosť obrátiť na konkrétny orgán štátnej správy tak, aby bol proces zaznamenaný v priečinku moja agenda. Výsledkom by bolo sprístupnenie nielen povolení vydávaných ministerstvom životného prostredia, ale aj povolení vydávaných okresnými úradmi v ich systéme, pod gesciou ministerstva vnútra,“ uzatvára Z. Balková.